Przejdź do głównej zawartości

FORA ZE DWORA, Responsywny Designie


Cholerne dzieciaki, nie potrafią zachować poprawnych definicji słów.
Pamiętasz czasy, kiedy słowo "responsywny" znaczyło szybki? O tak, wtedy to miało poprawne znaczenie. Zwykle mówiliśmy coś w rodzaju: "O kurcze, ten system jest z pewnością responsywny!" albo "Musimy włożyć dużo pracy, żeby ten system pozostał responsywny."

Poniższy tekst jest luźnym tłumaczeniem wpisu bloga Roberta Cecila "Wujka Boba" Martina ze strony :


Proszę o komentarze, jeżeli ta luźność jest zbyt daleko posunięta.


Ale teraz, nagle, te słowo znaczy: kompatybilny z urządzeniami mobilnymi. Co? Responsywny? W jaki sposób dorabianie GUI to wielkości ekranu czyni system responsywnym? Na co, do diabła, system odpowiada? Na ekran? O rany!
Chciałbym wiedzieć kto porwał ten termin i dlaczego? Chciałbym usiąść i odbyć długą rozmowę z tym gościem. Czy nie moglibyśmy nazwać to "adaptywny", albo może "przyjazny telefonom komórkowym". Dlaczego, do jasnej ciasnej, on wybrał słowo "responywny"; słowo, które już miało całkiem dobre znaczenie?
Siedziałem jednego dnia na spotkaniu i usłyszałem, jak ktoś mówił: "Ale kiedy zrobisz system responsywnym". Moja natychmiastowa reakcja była taka, że ten system jest za wolny. Odpowiedziałem (responded)[1], mówiąc, że w zasadzie czas odpowiedzi (response) był całkiem dobry. Wszyscy odwrócili się i popatrzyli na mnie jak na neandertalczyka.
A tak przy okazji, jak już jestem w temacie słów, które nagle zmieniły swoje znaczenie bez jakiegokolwiek dobrego powodu, co za głupek, który ukradł słowo "Design"? To znaczy czy pamiętasz czasy kiedy "Design" był technicznym terminem oznaczającym wewnętrzną strukturę systemu oprogramowania? Projektanci oprogramowania byli wówczas głównymi programistami. Każdy chciał zostać projektantem (designer). Każdy aspirował do nauki projektowania oprogramowania (software design).
Ale nie teraz. Ooo nie! Teraz design oprogramowania oznacza Projekt Graficzny (Graphic Design). Co było złego w nazywaniu Projektu Graficznego, Projektem Graficznym? Co było złego w nazywaniu Projektantów Graficznych, Projektantami Graficznymi? Dlaczego mieliby odebrać nam nazwę naszego zawodu.
Byłem projektantem (designer) psia krew. Projektowałem systemy oprogramowania. Teraz mówię ludziom, że jestem projektantem oprogramowania i myślą, że jestem gościem od UX! Jak, do diabła, to się stało.
Cholerne dzieciaki! FORA ZE DWORA.


[1] Widzisz/ To jest to, co słowo "odpowiedzieć (respond)" znaczy. Odpowiadasz na bodziec. Ekran nie jest bodźcem. Ekran jest urządzeniem wejścia/wyjścia. Nie odpowiadasz na format urządzenia wejścia/wyjścia. Odpowiadasz na Użytkowników. Cholerne dzieciaki.

Powyższy tekst jest luźnym tłumaczeniem wpisu bloga Roberta Cecila "Wujka Boba" Martina ze strony :


Proszę o komentarze, jeżeli ta luźność jest zbyt daleko posunięta.


Komentarze

  1. "Chciałbym wiedzieć kto porwał ten termin i dlaczego?"

    Proponowałbym tłumaczenie "kto zawłaszczył" ten termin.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za sugestię Anonimowy :)

      Wiesz, tu jest zawsze problem. Jak oddać w tłumaczonym tekście ducha autora. Jak przekazać Go w zasadzie nietkniętym, tak żeby ingerencja tłumacza była praktycznie niezauważalna.

      O ile "zawłaszczył" świetnie brzmi po polsku, to "porwał" świetnie brzmi po wujkubobowemu, daje temu zdaniu pazur i w oryginale stoi "hijacked".

      Co sądzisz?

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kursy IT na Pluralsight. Dlaczego warto?

Bardzo sobie cenię kursy na Pluralsight. Mam wrażenie, że każdy kurs, który przeszedłem na tej platformie, w dużym stopniu podniósł moje zdolności. Wiem, dostęp do tej platformy nie jest tani, ale w mojej ocenie warty swojej ceny. To nie jest reklama, ale forma entuzjazmu jaki mam do tej formy samodoskonalenia. O to kilka punktów pokazujących ofertę tego serwisu i dlaczego warto skorzystać: Pluralsight to kursy z Javascript, C#, Java, Angular, Python, MySQL i wielu innych technologii i umiejętności. Kursy na Pluralsight w większości mają wyższą jakość niż te, które możemy znaleźć na przykład na YouTube. Są wyselekcjonowane, mają wysoką jakość dźwięku i obrazu. Często wgryzają się głęboko w dany problem daleko poza standardowe „Hello World” danej technologii. Twórcy Pluralsight to często osoby znane ze świata IT i konferencji branżowych, jak: Scott Hanselman, Microsoft John Somnez, SimpleProgrammer.com John Skeet, Google Pluralsight udostępnia funkcjonalność ścieżek – paths....

Bicie piany

Czy słyszałeś o tym gościu, który powiedział, że Object Oriented to przeżytek? No nie. Następny. Co powiedział? Opisał wszystkie obietnice OO, i jak żadna z nich tak naprawdę nigdy nie została spełniona i o tych wszystkich możliwościach OO, które kosztują więcej, niż są warte i że funkcjonalne programowanie jest lepsze i ... Phi. Tak słyszałem już to wcześniej. No, więc OO jest martwe, leży i kwiczy i możemy przejść dalej. Przejść dalej do czego? Co? No do NASTĘPNEJ WIELKIEJ RZECZY oczywiście. Aaaa, do tego. Czy wiesz już co to jest? Nie bałdzo, ale jestem podekscytowany na myśl o mikroserwisach; jaram się Elixirem; i słyszałem, że React jest fantastyczny; i ... Tak, tak. Bicie piany. Dałeś się nabrać na bicie piany. Co? Co masz na myśli. Przecież mamy takie wspaniałe czasy. Tak naprawdę postrzegam te czasy jako depresyjne. Ale dlaczego? Przecież co kilka dni wyskakują nowe wspaniałe technologie! Wspinamy się na coraz wyższe szczyty. Phi. To, co tak napraw...

Podstawy Programowania Funkcyjnego Epizod 3

Czy wszystkie Zasady Się Zmieniają? Kiedy tylko zaczynamy używać nowego paradygmatu , porównujemy z nim nasze dotychczasowe zasady i nawyki. Pytamy siebie czy te wszystkie zasady i nawyki są poprawne w kontekście tego nowego paradygmatu. Rozważ, dla przykładu: Test Driven Development . Czy nadal jest poprawne w Programowaniu Funkcyjnym? Jeżeli tak, to jak się do tego zabierzesz? Poniższy tekst jest luźnym tłumaczeniem wpisu bloga Roberta Cecila "Wujka Boba" Martina z dnia 07 stycznia 2013 ze strony: https://blog.cleancoder.com/uncle-bob/2013/01/07/FPBE3-Do-the-rules-change.html Proszę o komentarze, jeżeli ta luźność jest zbyt daleko posunięta. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie spróbujmy napisać prosty funkcyjny program: Word Wrap (zawijanie tekstu). Wymagania są proste. Mając napis złożony ze słów, oddzielonych pojedynczymi spacjami...