Konieczność TRYBU-B

uncle bob label image
Jeżeli śledzisz moje konta na twitterze, facebooku czy githubie, mogłeś zauważyć, że piszę emulator PDP-8 na iPada.
Oto screenshot:


Poniższy tekst jest luźnym tłumaczeniem wpisu bloga Roberta Cecila "Wujka Boba" Martina z dnia 21 lutego 2015 ze strony:


Proszę o komentarze, jeżeli ta luźność jest zbyt daleko posunięta.


Moim celem napisania tego emulatora (poza zwykłą nostalgią) jest wykorzystanie go jako narzędzia szkoleniowego dla nowych programistów. Myślę, że każdy świeżo upieczony programista powinien spędzić tydzień lub dwa programując na jednej z tych starych maszyn. Wydaje mi się, że nie ma lepszego sposobu, aby zrozumieć, czym komputer tak naprawdę jest, jak tylko móc dotknąć prawdziwego komputera i móc zaprogramować go na poziomie bitów, w języku maszynowym. Jak tylko to zrobisz, cała magia zniknie i zostanie zastąpiona przez twardą, brutalną rzeczywistość. I, coś Ci powiem, programowanie PDP-8 jest twardą, brutalną, rzeczywistością. A niech mnie, jak cholera!
Chciałem być wierny maszynie i jej środowisku. Panel przedni jest przyzwoitą abstrakcyjną reprezentacją oryginalnego PDP-8, i światełka zapalają się odpowiednio, i z prawidłowymi danymi (chociaż nie mogłem się oprzeć i zrobiłem światełka wrażliwe na dotyk, tak jak w ECP-18).

Papierowe taśmy w czytniku i dziurkacz poruszają się z odpowiednimi prędkościami i dziurki reprezentują prawdziwe dane. Wydają one także odpowiednie rodzaje dźwięków. Dalekopis drukuje z odpowiednią prędkością (chociaż możesz go przyspieszyć, jeśli chcesz (będziesz chciał)) i zachowuje się mniej więcej jak ASR-33, wydając odpowiednie dźwięki, i reagując odpowiednio na znaki powrotu karetki i wysuwu wiersza itd. (Tak, możesz naddrukować!)
Znalazłem jakieś binarne obrazy starego PDP-8 tutaj, i udało mi się wrzucić je do mojego emulatora, miażdżąc ich format przy użyciu małego programu w C, i wrzucając je na iPada, używając Dropboxa. Wynik tych działań był zarówno satysfakcjonujący, jak i łapiący za serce. Starożytny kod działa!
Usiadłem przy bezprzewodowej klawiaturze mojego 600-dolarowego, ćwierćkilogramowego, obudowanego w fajny pokrowiec iPada, otoczony podręcznikami programowania i poznaczonymi listingami programu, nad którym pracowałem. Uświadomiłem sobie wtedy, że pracuję nad kodem napisanym pół wieku temu, stworzonym przez mężczyzn i kobiety (prawdopodobnie w większości przez kobiety w tamtych czasach), którzy zakasywali rękawy, aby sprawić, żeby ich śmieszna maszyna działała. Maszyna, która ważyła 225 kg, była rozmiaru lodówki i kosztowała 20'000$ w roku 1967.
Czy ktokolwiek z tych ludzi mógłby kiedykolwiek przypuszczać, że ich kod będzie odpalany na podręcznym tablecie i będzie używany do szkolenia programistów w dwudziestym pierwszym wieku? Niektórzy - wielu - mogą jeszcze żyć. Ciekawe co pomyśleliby, gdyby wiedzieli.
Mój emulator napisany jest w Lua, przy użyciu frameworku Codea dla iPada. Lua to niezwykle wygodny język dla developmentu na iPada. Jest (wystarczająco) szybki, i Codea zawiera wspaniałe kontrolki graficzne, i prosty, acz nadal bardzo skuteczny framework do tworzenia wysoce interaktywnych programów pełnych animacji.
To załatwiło animację (i generowanie dźwięku) na przednim panelu, dalekopis, i czytnik/dziurkacz papieru za jednym zamachem.
Emulowanie bebechów PDP-8 staje się niezłym wyzwaniem odkąd Lua ma tylko jeden typ numeryczny: zmiennoprzecinkowy. Tworzenie 12-bitowej logiki przy użyciu li tylko matematyki zmiennoprzecinkowej, jest, hmmm, interesujące. Z drugiej strony, miałem niezłą frajdę z oglądania FOCAL(FORmula CALculator: języka podobnego do Basica) odpalonego na moim PDP-8, dokonującego obliczeń zmiennoprzecinkowych, używając operacji logicznych, które to z kolei wymyśliłem przy użyciu matematyki zmiennoprzecinkowej LUA. &ltuśmiech&gt Powinieneś był zobaczyć, jak te światełka mrugały!
Prędkość uruchomieniowa to około 4000 instrukcji na sekundę. Mimo że to tylko 1/7 prędkości PDP-8/S, było to całkiem imponujące jak na iPada wykonywującego język "interpretowanego byte-codu" taki jak Lua, emulującego 12-bitową logikę przy użyciu obliczeń zmiennoprzecinkowych! Nie spodziewałem się takiej szybkości. W zasadzie odpala cały ten stary software firmy DEC z sensowną prędkością. Nawet FOCAL działa wystarczająco szybko do obliczania pierwiastków kwadratowych w coś koło pół sekundy.
I, znowu, te mruganie światełek podczas kompilacji jest bardzo przyjemne. Tylko popatrz, a od razu odkryjesz, czym były inspirowane filmy science-fiction z lat 50-tych XX. wieku.

TRYB-B

Sprawienie, aby kompilator działał, było naprawdę bardzo łatwe. Prawdopodobnie spędziłem nad tym w całości 30 godzin; i to włącznie z uczeniem się Codea i Lua.
Proces developmentu pędził jak szalony. Edytor Lua w Codea dla iPada jest potężyny i intuicyjny (chociaż nie ma refaktoringów &ltchlip&gt). Pętla edycji/testowania trwała, może, 10 sekund. Mogłem dodać linie, czy dwie, odpalić appkę, zobaczyć efekt, wskoczyć z powrotem do edytora ot tak. To była przyjemne udogodnienie i miałem przy tym niezłą zabawę.
Oczywiście napisałem testy do trudniejszych kawałków. Napisałem mały framework testowy, tylko do tego celu, i dodałem przycisk TEST na panelu przednim emulatora, aby ułatwić sobie odpalanie tych testów. Kod emulacji sam w sobie byłby prawie niemożliwy do napisania, gdybym nie miał tych testów. I, oczywiście, korzystałem z dyscypliny TDD przy pisaniu tego kodu. Koniec końców powstało ponad 100 testów dla najróżniejszych instrukcji i zachowań komputera PDP-8.
Dla GUI, z drugiej strony (i było tam mnóstwo kodu GUI), testy były niepotrzebne (&ltoch&gt). Moje oczy były testami. Wiedziałem, co chcę zobaczyć, więc rozkręciłem 10-sekundową pętlę edytuj/testuj. Pisanie testów w stylu TDD byłoby okropnie trudne, i stałoby się całkowitą stratą czasu.
Z drugiej strony, to był nadal rytm TDD. Wiedziałem, co chcę zobaczyć na ekranie. To był mój test. Po prostu zmodyfikowałem kod, zanim test został spełniony. A więc nawet jeśli nie pisałem testów, czułem się tak, jakbym pisał - czułem się, jak podczas TDD.
Oczywiście to prawda, że nie miałem zautomatyzowanych testów regresji dla mojego GUI. Z drugiej strony upewnienie się, czy wszystko działa było absurdalnie proste. W ten sposób brak zautomatyzowanych testów GUI nie wpłynął na czas trwania mojej pętli.
Oczywiście, bez narzędzi do refaktoringu kod zrobił się trochę zabałaganiony. Zrefaktorowałem to, czego nie mogłem znieść; ale rozmiar zabałagacenia jest większy, niżbym chciał. Uda mi się później posprzątać ten kod; ale dużo wolniej pracuje się bez dobrych narzędzi do refaktoringu.
Tym nie mniej, na potrzeby tego artykułu, nazwijmy ten styl programowania: TRYB-B. TRYB-B jest stylem, który pozwala Ci jednocześnie edytować coś na ekranie i widzieć na tym ekranie skutki, lub test, który przechodzi, w ciągu kilku sekund. To development o prędkości światła, który nie wymaga listingów, ołówków, czasu kompilacji, czasu poświęconego na ustawienie, lub żadnego innego utrudnienia. Czas pomiędzy edytowaniem kodu a oglądaniem go działającym jest dużo mniejszy niż jedna minuta.

TRYB-A

Mając działający Emulator PDP-8, i mając te wszystkie stare narzędzia takie, jak edytor taśmy papierowej, i działający assembler PAL-III, zabrałem się za pisanie prostego programu. Ten program pozwoliłby użytkownikowi wpisać prostą formułę na klawiaturze, i wtedy wyświetliłby wynik. Dla przykładu, jeśli użytkownik wpisałby: 25+32, komputer wyświetliłby 57.
Na PDP-8 nie jest to trywialny program. Zamieściłem go poniżej dla tych z Was, którzy chcieliby zobaczyć, jak biedni programiści PDP-8 musieli to pisać.
Proces był taki sam, jak proces, którego używałem w późnych latach 70-tych XX. wieku, kiedy pracowałem nad assemblerowymi programami na Teradyne M365 (18-bitowy kuzyn PDP-8). Mieliśmy taśmę magnetyczną, zamiast taśmy papierowej; i komputer był troszkę potężniejszy obliczeniowo niż PDP-8. Ale proces pozostawał taki sam. A leciało to tak:
Załóżmy, że jesteś w środku pisania tego programu z samego dołu. Już trochę napisałeś, i chcesz coś jeszcze dodać. Pamiętaj, ten komputer posiada słowa o długości tylko 4K. Nie może przechowywać wiele w swojej pamięci. Pamiętaj o tym, że jedynym magazynem pamięci masowej, którym dysponujesz, jest papierowa taśma. Także twój kod źródłowy jest na tym samym długim pasku tej samej papierowej taśmy.
 1. Zapisujesz zmiany, jakie chcesz wprowadzić do programu na aktualnym listingu. Będziesz miał zmiany na wielu stronach, więc wepnij spinacze biurowe na każdą ze stron, jeśli listing jest długi.
 2. Załaduj edytor z taśmy papierowej. To zajmie kilka minut, więc zrób sobie kawę.
 3. Ustaw przełączniki na panelu przednim na 6003: dla kompresji spacji, i użyj czytnika/dziurkacza wysokiej prędkości. Uruchom edytor (poprzez ustawienie 0200 na rejestrach PC i naciśnięcie klawisza RUN)
 4. Włóż papierową taśmę z twoim kodem źródłowym do czytnika
 5. Wczytaj jedną "stronę" kodu z papierowej taśmy używając komendy R. (50 linii lub mniej. 1 minuta lub więcej).
 6. Idź do tej strony w twoim listingu i nanieś poprawki, używając komend I, C i D. Pamiętaj, że nie masz ekranu, więc edytujesz linia po linii, używając numerów linii. Zaplanuj spędzić nad tym trochę czasu.
 7. Wydrukuj aktualną stronę, używając komendy L. Upewnij się, że wszystkie zmiany są poprawne.
 8. Wydziurkuj aktualną stronę na papierowej taśmie, używając komendy P. (minuta lub więcej).
 9. Wydziurkuj aktualną stronę i następnie ją wczytaj, używając komendy N i jeżeli to nie była ostatnia strona, idź do punktu 6.
 10. Wyjmij nową taśmę z kodem źródłowym z dziurkacza i oznacz ją tytułem i numerem wersji. Nigdy nie zapomnij o numerze wersji!
 11. Załaduj assembler do pamięci z papierowej taśmy (10 minut lub więcej).
 12. Ustaw przełącznik na panelu przednim na 2002: to konfiguracja "przejście pierwsze, wyjście na drukarkę".
 13. Załaduj źródłową taśmę do czytnika.
 14. Załaduj 0200 do rejestru PC, i wciśnij RUN.
 15. Kompilacja przejście pierwsze wczyta całą taśmę z kodem źródłowym i wydrukuje tablicę symboli. (10 minut albo więcej).
 16. Gdy komputer się zatrzyma, ustaw na panelu przednim przełączniki na 4003: konfiguracja "przejście drugie, wyjście na dziurkacz".
 17. Załaduj twój kod źródłowy do czytnika.
 18. Wciśnij RUN. Kompilacja przejście drugie wczyta całą twoją taśmę źródłową i wydziurkuje twoją binarną papierową taśmę. (15 minut albo więcej). Błędy w kodzie źródłowym wydrukują się podczas tego przejścia.
 19. Gdy komputer się zatrzyma, jeśli były jakieś błędy, wyrzuć papierową taśmę, która była przed chwilą dziurkowana i przejdź do punktu 1. Jeśli nie było, wyjmij taśmę binarną z dziurkacza i oznacz ją tytułem i numerem wersji. (Nie muszę Ci już przypominać o numerze wersji, prawda?)
 20. Ustaw przełączniki na panelu przednim na 6002: to konfiguracja "przejście trzecie, wyjście na drukarkę".
 21. Włóż twoją źródłową taśmę do czytnika.
 22. Wciśnij RUN. Kompilacja przejścia trzeciego wczyta całą taśmę z kodem źródłowym i wydrukuje listing programu. Będziesz potrzebował jej do debbugowania, więc nie zlekceważ tego. (30 minut albo więcej, ponieważ drukarka jest bardzo wolna). Upewnij się, że masz wystarczająco dużo papieru w drukarce!
 23. Oderwij listing i go sprawdź.
 24. Włóż swoją taśmę binarną do czytnika.
 25. Ustaw rejestry PC na 7777 (adres ładowarki binarnej, która zwykle jest przechowywana w pamięci rdzenia) i naciśnij RUN. Jeżeli w pamięci, z jakiegoś powodu, nie ma ładowarki binarnej, musisz przestawić się w tryb ładowarki RIM i wczytać ładowarkę binarną z papierowej taśmy przed tym krokiem.
 26. Gdy komputer się zatrzyma, twój program jest wczytany do pamięci. Uruchom go i zobacz, jak działa.
Ten proces jest bardzo skrócony. Jest tam jeszcze mnóstwo drobniejszych kroków, ale myślę, że masz już pełny obraz.
To jest TRYB-A. To jest bardzo delikatny, podatny na błędy proces, którego przeprowadzenie zajmuje godzinę lub więcej. Może być jeszcze dłużej dla większych programów. Bardzo mały program robi z tej pętli około 15 minut. Program, który pisałem, urósł do około 20-30 minut lub więcej, i oszukiwałem, pozwalając mojemu dalekopisowi działać z prędkością 10 razy większą niż normalna prędkość.
Żeby zmusić mój mały, śmieszny program do działania, szedłem tą pętlą siedem razy. Zajęło mi to około tydzień, i łącznie około pięć godzin. Wiele z tego było pisaniem kodu z użyciem ołówka, ponieważ bez edytora na ekranie, nie było możliwości ominąć ręcznego pisania, i używania gumki do ścierania bez przerwy.
W latach 70-tych spędzałem dni, tygodnie, i lata na pracy w TRYBIE-A. Wszyscy programiści spędzali. Tak właśnie wtedy wyglądało programowanie.
Jest jedna sprawa, jeśli chodzi o TRYB-A: MUSISZ BYĆ OSTROŻNY. Każdy błąd kosztuje cię godzinę lub więcej. Więc spędzasz mnóstwo czasu, ogarniając szczegóły, upewniając się, że kod jest dobry; że wyedytowałeś go odpowiednio; że przełączniki są ustawione właściwie; że taśmy są opisane poprawnie; etc
W TRYBIE-A nie bierzesz niczego za pewnik. Robisz wszystko rozmyślnie i ostrożnie. Ponieważ to jedyna droga, abyś robił to szybko. (Jeśli "szybko" jest w tym przypadku dobrym słowem.)
Nazwijmy tę rozwagę i ostrożność: zachowanie w TRYBIE-A.

TRYB-A kontra TRYB-B

TRYB-A jest o wiele wolniejszy niż TRYB-B. Czas pętli jest niemożliwie długi, zakres funkcjonalności, którą udaje Ci się stworzyć w ciągu każdej pętli, jest śmiesznie mały. Dla przykładu, podczas mojej pierwszej pętli w tym procesie napisałem i zdebbugowałem podprogram, który wczytywał linię tekstu z klawiatury, zakończonej znakiem CR ( Carriage Return - Powrót Karetki... Tak, dalekopis miał "karetkę", lub raczej "głowicę drukującą", którą można było zmusić do "powrotu".)
TRYB-B z kolei jest szybki! Naprawdę, naprawdę szybki. Czas pętli jest bardzo krótki, i możesz zrobić o wiele więcej w każdej pętli. Dla przykładu zajęło mi tylko kilka pętli, żeby zrobić poprawnie animację przechodzenia papierowej taśmy przez czytnik i dziurkacz. Każda maszynowa instrukcja PDP-8 zajęła mi pętlę lub dwie. Sprawienie, aby przesuwał się papier w TTY, zajęło mi dwie lub trzy pętle.
No i, oczywiście, nie używałem listingów. Nie pisałem kodu najpierw na papierze. Mogłem pójść gdziekolwiek, gdzie chciałem w programie i wyedytować dowolną linię, jaką chciałem w mgnieniu oka. Miałem podświetlanie składni, automatyczne wcięcia, znajdź i zamień, scrollowanie, zakładki, i dokumentację na Internecie.
Tryb-B jest szybki!

Konieczność TRYBU-B

Więc dlaczego jeszcze tak wielu programistów wciąż pracuje w TRYBIE-A? Robią to, wiecie. Wrzucają jedną kupę śmieci na drugą, i framework na framework, aż ich czas pętli rośnie z sekund do minut i dłużej. Wstrzykują tak wiele zależności, że ich buildy stają się kruche i podatne na błędy. Tworzą tak wiele niewyizolowanych zewnętrznych zależności, że mogliby równie dobrze używać papierowej taśmy. Jak ktokolwiek może robić cokolwiek, co może zwiększyć czas trwania tej pętli? Dlaczego nikt nie broni czasu swoich pętli z narażeniem życia?
Czy unikanie TRYBU-A nie jest naszą moralną powinnością? Czy nie powinniśmy robić wszystkiego, co tylko możliwe, aby utrzymać nasze cykle rozwoju oprogramowania w TRYBIE-B? Czy TRYB-B nie jest koniecznością?
Czy chcesz poznać sekret pozostawania w TRYBIE-B? Wiem, co to jest. Powiem Ci.
Sekretem pozostawania w TRYBIE-B jest wykorzystanie zachowania w TRYBIE-A.

A NIECH MNIE KULE METODOLOGII STRUKTURALNEJ BIJĄ!

Właśnie odkryłem, kto napisał assembler PAL-III na PDP-8. Czapki z głów. Był to Ed Yourdon.
Program dla PDP-8, który przyjmuje dwie liczby rozdzielone pojedynczym operatorem i wyświetla wynik:

      *20
0020 7563 MCR,  -215
0021 0212 KLF,  212
0022 7540 MSPC,  -240
0023 7520 MZERO, -260
0024 7766 M10,  -12
0025 0276 PROMPT, 276 />
0026 0215 KCR,  215
0027 7525 MPLUS, -253
0030 7523 MMINUS, -255
0031 0277 QMARK, 277
0032 0260 KZERO, 260

      /WORKING STORAGE
0033 0000 REM,  0

      /CALL SUBROUTINE IN ARG
0034 0000 CALL,  0
0035 3046     DCA AC
0036 1434     TAD I CALL
0037 3047     DCA CALLEE
0040 1034     TAD CALL
0041 7001     IAC
0042 3447     DCA I CALLEE
0043 2047     ISZ CALLEE
0044 1046     TAD AC
0045 5447     JMP I CALLEE
0046 0000 AC,   0
0047 0000 CALLEE, 0

----------------

      *200
      /CALC A+B OR A-B
      /MAIN LOOP: PROMPT, GET CMD, PRINT RESLT

0200 6046     TLS
0201 7200 IDLE,  CLA
0202 1026     TAD KCR
0203 4034     JMS CALL
0204 0425     PRTCHAR
0205 7200     CLA
0206 1025     TAD PROMPT
0207 4034     JMS CALL
0210 0425     PRTCHAR
0211 4034     JMS CALL
0212 0400     RDBUF
0213 2000     BUF
0214 4034     JMS CALL
0215 0462     SKPSPC
0216 2000     BUF
0217 3222     DCA .+3
0220 4034     JMS CALL
0221 0477     GETNUM
0222 0000     0
0223 3261     DCA A
0224 1622     TAD I .-2
0225 3263     DCA OP
0226 1222     TAD .-4
0227 7001     IAC
0230 3233     DCA .+3
0231 4034     JMS CALL
0232 0477     GETNUM
0233 0000     0
0234 3262     DCA B
0235 1263     TAD OP
0236 1027     TAD MPLUS
0237 7650     SNA CLA
0240 5254     JMP ADD
0241 1263     TAD OP
0242 1030     TAD MMINUS
0243 7650     SNA CLA
0244 5251     JMP SUB
0245 1031     TAD QMARK
0246 4034     JMS CALL
0247 0425     PRTCHAR
0250 5201     JMP IDLE

0251 1262 SUB,  TAD B
0252 7041     CIA
0253 7410     SKP
0254 1262 ADD,  TAD B
0255 1261     TAD A
0256 4034     JMS CALL
0257 0600     PRTNUM
0260 5201     JMP IDLE

0261 0000 A,   0
0262 0000 B,   0
0263 0000 OP,   0

----------------

      *400
      /READ A BUFFER UP TO A CR
0400 0000 RDBUF, 0
0401 7200     CLA
0402 1600     TAD I RDBUF
0403 2200     ISZ RDBUF
0404 3215     DCA BUFPTR
0405 4216 RDNXT, JMS RDCHAR
0406 3615     DCA I BUFPTR
0407 1615     TAD I BUFPTR
0410 1020     TAD MCR
0411 7450     SNA
0412 5600     JMP I RDBUF
0413 2215     ISZ BUFPTR
0414 5205     JMP RDNXT
0415 0000 BUFPTR, 0

      /READ ONE CHAR
0416 0000 RDCHAR, 0
0417 7200     CLA
0420 6031     KSF
0421 5220     JMP .-1
0422 6036     KRB
0423 4225     JMS PRTCHAR
0424 5616     JMP   I RDCHAR

      /PRINT ONE CHAR
0425 0000 PRTCHAR,0
0426 6041     TSF
0427 5226     JMP .-1
0430 6046     TLS
0431 3245     DCA CH
0432 1245     TAD CH
0433 1020     TAD MCR
0434 7440     SZA
0435 5242     JMP RETCHR
0436 1021     TAD KLF
0437 6041     TSF
0440 5237     JMP .-1
0441 6046     TLS
0442 7200 RETCHR, CLA
0443 1245     TAD CH
0444 5625     JMP I PRTCHAR
0445 0000 CH,   0


      /PRT A BUFFER
0446 0000 PRTBUF, 0
0447 7200     CLA
0450 1646     TAD I PRTBUF
0451 2246     ISZ PRTBUF
0452 3215     DCA BUFPTR
0453 1615 PRTNXT, TAD I BUFPTR
0454 4225     JMS PRTCHAR
0455 2215     ISZ BUFPTR
0456 1020     TAD MCR
0457 7640     SZA CLA
0460 5253     JMP PRTNXT
0461 5646     JMP I PRTBUF

----------------

      /SKIP SPACES AC= FIRST NON-SPACE
0462 0000 SKPSPC, 0
0463 7200     CLA
0464 1662     TAD I SKPSPC
0465 2262     ISZ SKPSPC
0466 3215     DCA BUFPTR

0467 1615 NXTCHR, TAD I BUFPTR
0470 2215     ISZ BUFPTR
0471 1022     TAD MSPC
0472 7650     SNA CLA
0473 5267     JMP NXTCHR
0474 7240     CLA CMA
0475 1215     TAD BUFPTR
0476 5662     JMP I SKPSPC

      /GET DECIMAL NUMBER
0477 0000 GETNUM, 0
0500 7200     CLA
0501 3335     DCA NUMBER
0502 1677     TAD I GETNUM
0503 3215     DCA BUFPTR

0504 1615 NXTDIG, TAD I BUFPTR
0505 1023     TAD MZERO
0506 3334     DCA DIGIT
0507 1334     TAD DIGIT
0510 7710     SPA CLA
0511 5327     JMP NONUM
0512 1024     TAD M10
0513 1334     TAD DIGIT
0514 7700     SMA CLA
0515 5327     JMP NONUM
0516 1335     TAD NUMBER
0517 7100     CLL
0520 7006     RTL
0521 1335     TAD NUMBER
0522 7004     RAL
0523 1334     TAD DIGIT
0524 3335     DCA NUMBER
0525 2215     ISZ BUFPTR
0526 5304     JMP NXTDIG
0527 1215 NONUM, TAD BUFPTR
0530 3677     DCA I GETNUM
0531 2277     ISZ GETNUM
0532 1335     TAD NUMBER
0533 5677     JMP I GETNUM
0534 0000 DIGIT, 0
0535 0000 NUMBER, 0

----------------

      /DIVIDE AC BY ARG
      /Q IN AC, R IN REM
0536 0000 DIV,  0
0537 3033     DCA REM
0540 1736     TAD I DIV
0541 2336     ISZ DIV
0542 7041     CIA
0543 3361     DCA MDVSOR
0544 3362     DCA QUOTNT
0545 1033     TAD REM
0546 1361 DIVLUP, TAD MDVSOR
0547 7510     SPA
0550 5353     JMP DIVDUN
0551 2362     ISZ QUOTNT
0552 5346     JMP DIVLUP
0553 7041 DIVDUN, CIA
0554 1361     TAD MDVSOR
0555 7041     CIA
0556 3033     DCA REM
0557 1362     TAD QUOTNT
0560 5736     JMP I DIV
0561 0000 MDVSOR, 0
0562 0000 QUOTNT, 0

----------------

          *600
          /PRINT NUMBER IN DECIMAL
          DECIMAL
0600 0000 PRTNUM, 0
0601 4034     JMS CALL
0602 0536     DIV
0603 1750     1000
0604 4225     JMS PRTDIG
0605 7200     CLA
0606 1033     TAD REM
0607 4034     JMS CALL
0610 0536     DIV
0611 0144     100
0612 4225     JMS PRTDIG
0613 7200     CLA
0614 1033     TAD REM
0615 4034     JMS CALL
0616 0536     DIV
0617 0012     10
0620 4225     JMS PRTDIG
0621 7200     CLA
0622 1033     TAD REM
0623 4225     JMS PRTDIG
0624 5600     JMP I PRTNUM

      /PRINT A DIGIT IN AC
          OCTAL
0625 0000 PRTDIG, 0
0626 1032     TAD KZERO
0627 4034     JMS CALL
0630 0425     PRTCHAR
0631 5625     JMP I PRTDIG

----------------

      *2000
2000 0000 BUF,0


Powyższy tekst jest luźnym tłumaczeniem wpisu bloga Roberta Cecila "Wujka Boba" Martina z dnia 21 lutego 2015 ze strony:


Proszę o komentarze, jeżeli ta luźność jest zbyt daleko posunięta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz adres e-mail, aby zasubskrybować powiadomienia o nowych postach: